Overview
Specification
CLAA070LD0FCW

CLAA070LD0FCW Basic Information
| Panel Model | CLAA070LD0FCW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA070LD0FCW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA070LD0FCW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 125g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 155.3×94.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165×104 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.1/5.4 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA070LD0FCW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA070LD0FCW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 1.26W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
CLAA070LD0FCW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S5P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 8.7/9.45/10.2V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 100mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 0.95W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA070LD0FCW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18.0/-6.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 10.0/30.0/0.5/0.5mA (Typ.)(DIDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 333.0/409.5mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3DVDD; 0.7DVDD≤VIH≤DVDD |
| Interface Type | FPC |
