Overview
Specification
CLAA070MA21BW

CLAA070MA21BW Basic Information
| Panel Model | CLAA070MA21BW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA070MA21BW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
| Remarks | DE/SYNC mode selectable |
CLAA070MA21BW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 143 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.059×0.177 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.177×0.177 mm (H×V) |
| Weight | 120g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 141.6×106.2 mm (H×V) |
| Bezel Area | 144.8×109.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 156.4×122.25 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.2±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA070MA21BW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 215 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 42% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 50/70/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 3 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.43/1.67 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA070MA21BW Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Total Power Consumption | 976mW (Max.) |
CLAA070MA21BW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 6.24±0.6V |
| Lamp Current | 112mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 0.7W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA070MA21BW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18/-6V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 5/13.2/0.3/0.3mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 0.15/0.21W (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | GND≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
