Overview
Specification
CLAA070NA01CW

CLAA070NA01CW Basic Information
| Panel Model | CLAA070NA01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA070NA01CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA070NA01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 110g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.5×92.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165×102 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.9/5.2 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA070NA01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/40/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA070NA01CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
CLAA070NA01CW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 400/450mA (Typ./Max.) |
CLAA070NA01CW Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 250/300mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
