Overview
Specification
CLAA070NB02CT

CLAA070NB02CT Basic Information
| Panel Model | CLAA070NB02CT |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA070NB02CT Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA070NB02CT Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 130g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 162.9×102 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.0/5.8 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
CLAA070NB02CT Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA070NB02CT Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
CLAA070NB02CT Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 21/22.75/24.5V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 60mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.365W (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA070NB02CT Signal Interface
| Signal Category | RSDS |
|---|---|
| Signal Class | RSDS (1 Channel) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18/-6V (Typ.)(VCC/AVDD/VDDG/VEEG) |
| Input Current for Panel | 8/40/0.5/0.5mA (Typ.)(IVCC/IAVDD/IVDDG/IVEEG) |
| Interface Type | FPC |
