Overview
Specification
CLAA070NJ01CW

CLAA070NJ01CW Basic Information
| Panel Model | CLAA070NJ01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA070NJ01CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA070NJ01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 170 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0502×0.1432 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1506×0.1432 mm (H×V) |
| Weight | 120g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 154.214×85.92 mm (H×V) |
| Bezel Area | 157.28×89.12 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.4±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA070NJ01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 550 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA070NJ01CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 2.823W (Typ.) |
CLAA070NJ01CW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 17.7/19.8/21.3V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 120mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 2.376W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA070NJ01CW Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18.0/-6.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 30/35/0.5/0.5mA (Typ.)(IVDD/IAVDD/IVGH/IVGL) |
| Panel Power Consumption | 447/604mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
