Overview
Specification
CLAA070NP01

CLAA070NP01 Basic Information
| Panel Model | CLAA070NP01 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA070NP01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
CLAA070NP01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.25×100.11 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.85 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA070NP01 Optical Features
| Display Mode | HFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.2691; Wy:0.2859 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA070NP01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
CLAA070NP01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 8.4±0.6V |
| Lamp Current | 143.5/147/150.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.14/1.23/1.46W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA070NP01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.3/17.5/-8.5V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Interface Type | FPC |
