Overview
Specification
CLAA070VA01

CLAA070VA01 Basic Information
| Panel Model | CLAA070VA01 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA070VA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA070VA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 140g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 155.3×94.30 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165×104 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA070VA01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA070VA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.5W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
CLAA070VA01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 375/395/421V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 4.0/5.5/8.0mA (Min./Typ./max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 800/1050V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.2W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA070VA01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 150/200mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH19S-40S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
