Overview
Specification
CLAA070VC05T

CLAA070VC05T Basic Information
| Panel Model | CLAA070VC05T |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA070VC05T Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
| Remarks | DE/SYNC Mode |
CLAA070VC05T Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 162g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165×104 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.05/6.3 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
CLAA070VC05T Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA070VC05T Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
CLAA070VC05T Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 400/450mA (Typ./Max.) |
CLAA070VC05T Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 150/200mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STARCONN - 089N40-000R00-G2, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
