Overview
Specification
CLAA070WA01

CLAA070WA01 Basic Information
| Panel Model | CLAA070WA01 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA070WA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA070WA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.370 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.370 mm (H×V) |
| Weight | 160g (Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 154.08×86.58 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.4×88.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA070WA01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA070WA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
CLAA070WA01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 521/525V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 6.5/7.0mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/100KHz (Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 830/930V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA070WA01 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 3/17/0.2/0.8mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
