Overview
Specification
CLAA080MB0GCW

CLAA080MB0GCW Basic Information
| Panel Model | CLAA080MB0GCW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA080MB0GCW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
CLAA080MB0GCW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0675×0.2025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2025×0.2025 mm (H×V) |
| Weight | 215g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 162×121.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 165.8×124.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 183×141 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.3±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA080MB0GCW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA080MB0GCW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 2.5W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
CLAA080MB0GCW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S8P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 9.15/9.9/10.65V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.584W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA080MB0GCW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 150/250mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
