Overview
Specification
CLAA080XA12LE

CLAA080XA12LE Basic Information
| Panel Model | CLAA080XA12LE |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA080XA12LE Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA080XA12LE Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 160 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05275×0.15825 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.15825×0.15825 mm (H×V) |
| Weight | 170g (Typ.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating |
| Active Area | 162.048×121.536 mm (H×V) |
| Bezel Area | 165.2×124.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 183×141 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.4±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA080XA12LE Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.2M (6-bit / 6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 75/70/75/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 4:30 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA080XA12LE Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 2.21W (Typ.) |
CLAA080XA12LE Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S9P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.6±1.05V |
| Lamp Current | 180mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.728W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA080XA12LE Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18/-6V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 38/26/0.5/0.5mA (Typ.)(IVDD/IAVDD/IVGH/IVGL) |
| Panel Power Consumption | 387/528mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
