Overview
Specification
CLAA102NA0DCW

CLAA102NA0DCW Basic Information
| Panel Model | CLAA102NA0DCW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.2 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA102NA0DCW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA102NA0DCW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | 250g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 222.72×130.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 225.90×134.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 235×145.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.3±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (6-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA102NA0DCW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA102NA0DCW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 4.8W (Typ.) |
CLAA102NA0DCW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 2K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 300/450mA (Typ./Max.) |
CLAA102NA0DCW Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 250/350/450mA (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STARCONN - 093F30-B0B01A, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
