Overview
Specification
CLAA102NB01XV

CLAA102NB01XV Basic Information
| Panel Model | CLAA102NB01XV |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.2 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA102NB01XV Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAA102NB01XV Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | 295g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 222.72×130.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 225.9×134.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 235×147 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.1±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA102NB01XV Optical Features
| Display Mode | HFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.2M (6-bit / 6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.336 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA102NB01XV Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 3.74W (Typ.) |
CLAA102NB01XV Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S12P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.864/12.8/14.4V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 240mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 3.072W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA102NB01XV Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/13/18/-6V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 40/40/0.5/0.5mA (Typ.)(IDD/IAVDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 664/839mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
