Overview
Specification
CLAA150PC01

CLAA150PC01 Basic Information
| Panel Model | CLAA150PC01 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1400×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA150PC01 Price | Request Price & Lead Time |
CLAA150PC01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1400(RGB)×1050 (SXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 304.5×228.375 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
CLAA150PC01 Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA150PC01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
CLAA150PC01 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
CLAA150PC01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
