Overview
Specification
CLAA150XP07F

CLAA150XP07F Basic Information
| Panel Model | CLAA150XP07F |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA150XP07F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA150XP07F Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Weight | 1.30Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 304.1×228.1 mm (H×V) |
| Bezel Area | 307.4×231.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 326.5×253.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.0±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA150XP07F Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5/11 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.282; Wy:0.293 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA150XP07F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 18.44W (Typ.) |
CLAA150XP07F Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 550±55V |
| Lamp Current | 3.5/6.5/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 950/1300V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA150XP07F Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 450/600mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF14H-20P-1.25H, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
