Overview
Specification
CLAA154WA01Q

CLAA154WA01Q Basic Information
| Panel Model | CLAA154WA01Q |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.4 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA154WA01Q Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | CLAA154WA 01Q |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA154WA01Q Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.08625×0.25875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.25875×0.25875 mm (H×V) |
| Weight | 570g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 331.2×207 mm (H×V) |
| Bezel Area | 335.0×210.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 344.5×242.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.2 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel; Face mounting holes (6 pcs) on up, down slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA154WA01Q Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/45/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.38 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA154WA01Q Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 5.7/6.5W (Typ./Max.) |
CLAA154WA01Q Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 612/730/803V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 6.0±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 50/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1460/1650V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA154WA01Q Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 400/600mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SL-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
