Overview
Specification
CLAA154WB11A

CLAA154WB11A Basic Information
| Panel Model | CLAA154WB11A |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.4 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA154WB11A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
CLAA154WB11A Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.08625×0.25875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.25875×0.25875 mm (H×V) |
| Weight | 520g (Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 331.2×207 mm (H×V) |
| Bezel Area | 335.0×210.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 344×222 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.2 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA154WB11A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3/5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/25/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA154WB11A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 5.5W (Max.) |
CLAA154WB11A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamps Power Consumption | 3.56W (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA154WB11A Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 300/390mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SL-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
