Overview
Specification
CLAA370WA03SC

CLAA370WA03SC Basic Information
| Panel Model | CLAA370WA03SC |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA370WA03SC Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | CLAA370WA03 SC |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA370WA03SC Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 42 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.200×0.600 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.600×0.600 mm (H×V) |
| Weight | 12.0Kgs (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 819.6×460.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 877×514.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 45.1 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA370WA03SC Optical Features
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| Sunlight Readable | N |
CLAA370WA03SC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 127W (Typ.) |
CLAA370WA03SC Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 16 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 120/144W (Typ./Max.) |
CLAA370WA03SC Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 570mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 7/10W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-E30S, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
