Overview
Specification
CLAB057VA01CW

CLAB057VA01CW Basic Information
| Panel Model | CLAB057VA01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAB057VA01CW Price | Request Price & Lead Time |
CLAB057VA01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 139 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0605×0.1815 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1815×0.1815 mm (H×V) |
| Active Area | 116.16×87.12 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAB057VA01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
CLAB057VA01CW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAB057VA01CW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
