Overview
Specification
CLAB061LA0BCW

CLAB061LA0BCW Basic Information
| Panel Model | CLAB061LA0BCW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.1 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAB061LA0BCW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAB061LA0BCW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 153 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05675×0.15 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.17025×0.15 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 136.2×72 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 143.3×80.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAB061LA0BCW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 4.4% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAB061LA0BCW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
CLAB061LA0BCW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAB061LA0BCW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.2/18/-6V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 5/35/0.5/0.5mA (Typ.)(ICC/IAVDD/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
