Overview
Specification
CLAB070JC01CW

CLAB070JC01CW Basic Information
| Panel Model | CLAB070JC01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAB070JC01CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAB070JC01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.370 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.370 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 154.08×86.58 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 162.5×95.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAB070JC01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 8.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAB070JC01CW Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
CLAB070JC01CW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAB070JC01CW Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC/AVDD) |
| Input Current for Panel | 2.5/5.0mA (Typ.)(ICC/AIDD) |
| Panel Power Consumption | 42mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
