Overview
Specification
CLAB102NA01CW

CLAB102NA01CW Basic Information
| Panel Model | CLAB102NA01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.2 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAB102NA01CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAB102NA01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | 130g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 222.72×130.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 230.62×142.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.63 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAB102NA01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 7.36% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAB102NA01CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 0.825W (Typ.) |
CLAB102NA01CW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAB102NA01CW Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18/-6.0V (Typ.)(VCC/VDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 0.3/0.6/5.0/60.0V (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STARCONN - 093F30-B0B01A, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
