Overview
Specification
CLAF080LA01CA

CLAF080LA01CA Basic Information
| Panel Model | CLAF080LA01CA |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAF080LA01CA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
CLAF080LA01CA Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.072×0.216 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.216×0.216 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 172.8×103.68 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 180×114.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
CLAF080LA01CA Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
CLAF080LA01CA Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest NT39416IH-D + NT39207CH; HX8264-A01 + HX8678A |
|---|
CLAF080LA01CA Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
