Overview
Specification
CLAF116WA0BCW

CLAF116WA0BCW Basic Information
| Panel Model | CLAF116WA0BCW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,11.6 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAF116WA0BCW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
| Remarks | after LC injected |
CLAF116WA0BCW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0625×0.1875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1875×0.1875 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 256.125×144 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 264.2×154.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
CLAF116WA0BCW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 10 (Typ.)(Tr+Td) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
CLAF116WA0BCW Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest NT39411BH + NT39211BH, HX8245-C01 + HX8695-B |
|---|
CLAF116WA0BCW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
