Overview
Specification
CLAG070ND21

CLAG070ND21 Basic Information
| Panel Model | CLAG070ND21 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAG070ND21 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | after LC injected, CLAG070ND21 00XCP 28pcs/cut, CLAG070ND21 00XCN 21pcs/cut |
CLAG070ND21 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 162.8×102.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAG070ND21 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 3.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAG070ND21 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest HX8282-A01DPD300 + HX8677-G00DPD300, NT51008H-D/4EC + NT52002BH-D/4EA |
|---|
CLAG070ND21 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
