Overview
Specification
CLAS070WA03

CLAS070WA03 Basic Information
| Panel Model | CLAS070WA03 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAS070WA03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
CLAS070WA03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.370 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.370 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 154.08×86.58 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAS070WA03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.583; Wy:0.321 |
| Transmissivity | 8.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAS070WA03 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
CLAS070WA03 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAS070WA03 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5/5/15/-6V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 3/17/0.2/0.8mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
