Overview
Specification
COM35H3P09UTC

COM35H3P09UTC Basic Information
| Panel Model | COM35H3P09UTC |
|---|---|
| Panel Brand | ORTUSTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 480×640 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM35H3P09UTC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Blanview; left side 3 in 1 FPC (25.0mm length); Former model: COM35H3M74UTC |
COM35H3P09UTC Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 228 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.037×0.111 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.111×0.111 mm (H×V) |
| Weight | 42.3g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 53.28×71.04 mm (H×V) |
| Bezel Area | 57.44×75.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.5×85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.33/5.83 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
COM35H3P09UTC Optical Features
| Display Mode | Buenaview, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
COM35H3P09UTC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
COM35H3P09UTC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 16.0/16.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 7.1/35.0mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
COM35H3P09UTC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.0/1.8V (Typ.)(VDD/VCCIO) |
| Input Current for Panel | 12.0/66.0 (Typ.)(IDD/ICCIO) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCCIO; 0.7VCCIO≤VIH≤VCCIO |
| Interface Type | FPC |
