Overview
Specification
COM43H4M86UTC

COM43H4M86UTC Basic Information
| Panel Model | COM43H4M86UTC |
|---|---|
| Panel Brand | ORTUSTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM43H4M86UTC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Blanview, 3 in 1 FPC |
COM43H4M86UTC Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 218 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03875×0.11625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.11625×0.11625 mm (H×V) |
| Weight | 53.1g |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 55.8×93 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63×105.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.0±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
COM43H4M86UTC Optical Features
| Display Mode | Buenaview, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
COM43H4M86UTC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
COM43H4M86UTC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.6/20.3V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 10.0/35.0mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
COM43H4M86UTC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0V (Typ.)(VCCIO/VDD) |
| Input Current for Panel | 175.0/12.0mA (Typ.)(ICCIO/IDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCCIO; 0.7VCCIO≤VIH≤VCCIO |
| Interface Type | FPC |
