Overview
Specification
COM43T4116VLC
COM43T4116VLC Basic Information
| Panel Model | COM43T4116VLC |
|---|---|
| Panel Brand | CASIO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM43T4116VLC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
COM43T4116VLC Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 40.7g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 95.04×53.86 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.0 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
COM43T4116VLC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 40/60 (Min.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
COM43T4116VLC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
COM43T4116VLC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 32.0/35.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
COM43T4116VLC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.0/5.0V (Typ.)(VDD/AVDD) |
| Input Current for Panel | 3.3/15mA (Typ.)(IDD/AIDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
