Overview
Specification
COM50T5119GLC
COM50T5119GLC Basic Information
| Panel Model | COM50T5119GLC |
|---|---|
| Panel Brand | CASIO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM50T5119GLC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
COM50T5119GLC Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 80 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.105×0.315 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.315×0.315 mm (H×V) |
| Weight | 60.5g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 100.8×75.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 108.3×87.55 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.0±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
COM50T5119GLC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/20/65 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.67 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
COM50T5119GLC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
COM50T5119GLC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.2/21.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
COM50T5119GLC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 9/14mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
