Overview
Specification
DG037V01

DG037V01 Basic Information
| Panel Model | DG037V01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| DG037V01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | VGA&QVGA Optional |
DG037V01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | 46g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 74.88×56.16 mm (H×V) |
| Bezel Area | 78.5×59.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 85×71.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.6±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DG037V01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
DG037V01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
DG037V01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 32.0/35.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 18/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 576/700mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
DG037V01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0/9.8/-6.5V (Typ.)(VSHD/VSHA/VDD/GVSS) |
| Input Current for Panel | 12.0/11.5/1.2/1.2mA (Typ.)(ISHD/ISHA/IDD/GISS) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VSHD; 0.8VSHD≤VIH≤VSHD |
| Interface Type | FPC |
