Overview
Specification
DJ080IA-10A

DJ080IA-10A Basic Information
| Panel Model | DJ080IA-10A |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| DJ080IA-10A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
DJ080IA-10A Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 148 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0575×0.1656 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1725×0.1656 mm (H×V) |
| Weight | 225g (Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 176.64×99.36 mm (H×V) |
| Bezel Area | 179.64×102.36 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 192.8×116.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.4±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DJ080IA-10A Optical Features
| Display Mode | AAS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 11/14 (Typ.)(Tr/Td |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
DJ080IA-10A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
DJ080IA-10A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 18.6±1.8V |
| Lamp Current | 268mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 5.0W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
DJ080IA-10A Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/12.8/24.0/-5.6V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 40/30/0.3/0.3mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 550mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
