Overview
Specification
DLC0220KZG
DLC0220KZG Basic Information
| Panel Model | DLC0220KZG |
|---|---|
| Panel Brand | DLC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 320×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| DLC0220KZG Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
DLC0220KZG Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×320 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 206 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.041×0.123 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.123×0.123 mm (H×V) |
| Weight | TDB |
| Active Area | 39.36×39.36 mm (H×V) |
| Bezel Area | 42.0×42.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 47.4×51.85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.5±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
DLC0220KZG Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/40/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.300 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 3.5% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
DLC0220KZG Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in LG4545 |
DLC0220KZG Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.6/10.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 13/30mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 125/137mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
DLC0220KZG Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 12/19.5mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
