Overview
Specification
DLF1555

DLF1555 Basic Information
| Panel Model | DLF1555 |
|---|---|
| Panel Brand | LiteMax |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| DLF1555 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
| Remarks | PSWG Compatible |
DLF1555 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Weight | 1.20Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 304.128×228.096 mm (H×V) |
| Bezel Area | 307.4×231.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 326.5×253.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Optional |
DLF1555 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Response Time | 8/17 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.341; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.40 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | Y |
DLF1555 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
DLF1555 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 70K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 14.95W (Typ.) |
DLF1555 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 750mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF14H-20P-1.25H, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
