Overview
Specification
DLH1095

DLH1095 Basic Information
| Panel Model | DLH1095 |
|---|---|
| Panel Brand | LiteMax |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| DLH1095 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Panel+LED Driving Board+Control Board; Mechanical Compatible with TOSHIBA LTD104KA1S Series; Digitizer easy insertion design |
DLH1095 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 123 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0685×0.2055 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2055×0.2055 mm (H×V) |
| Active Area | 210.4×157.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 218.8×162.45 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 233.8×173.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.95 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DLH1095 Optical Features
| Display Mode | AFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 42% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.312; Wy:0.348 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 Points) |
| Sunlight Readable | Y |
DLH1095 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
DLH1095 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 26.4/28.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 140mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 4.7/5.25W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 12.0±2.0V |
DLH1095 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 210/360mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20455-030E-02, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
