Overview
Specification
DMF6104NB-FW
DMF6104NB-FW Basic Information
| Panel Model | DMF6104NB-FW |
|---|---|
| Panel Brand | OPTREX |
| Descrition | STN-LCD ,5.3 inch, 256×128 |
| Panel Type | STN-LCD |
| DMF6104NB-FW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
DMF6104NB-FW Mechanical Features
| Dot Resolution | 256×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 54 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.47×0.47 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.47×0.47 mm (H×V) |
| Weight | 250g (Max.) |
| Active Area | 120.32×60.16 mm (H×V) |
| Bezel Area | 127.0×70.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167×116 mm (H×V) |
| Outline Depth | 24.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DMF6104NB-FW Optical Features
| Display Mode | STN, Blue mode, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 50 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 5 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 60/250 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/30/42 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | Y |
DMF6104NB-FW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
DMF6104NB-FW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 250V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0±1.0mA |
| Lamp Startup Voltage | 600V (Min.)(Ta=0℃) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
DMF6104NB-FW Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 5.0/20mA (Typ.)(ICC) |
