Overview
Specification
DX06D56TM1ABB

DX06D56TM1ABB Basic Information
| Panel Model | DX06D56TM1ABB |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| DX06D56TM1ABB Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
DX06D56TM1ABB Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 159 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0526×0.1565 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare, Hard coating |
| Active Area | 50.5×38.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56×47.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.42 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DX06D56TM1ABB Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 8/17 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/20/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
DX06D56TM1ABB Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
DX06D56TM1ABB Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 6.6/7.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 132/216mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
DX06D56TM1ABB Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 50/60mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
