Overview
Specification
E1392AM1.A

E1392AM1.A Basic Information
| Panel Model | E1392AM1.A |
|---|---|
| Panel Brand | EDO |
| Descrition | AM-OLED ,1.39 inch, 400×400 |
| Panel Type | AM-OLED |
| E1392AM1.A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | φ35.4 |
E1392AM1.A Mechanical Features
| Dot Resolution | 400(RGB)×400 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 287 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Circular Display |
| Dot Pitch | 0.0295×0.0885 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0885×0.0885 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 35.4×35.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 38.6×40.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.69±0.06 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
E1392AM1.A Optical Features
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 100% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 4 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥200) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | Y |
E1392AM1.A Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
E1392AM1.A Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (1 data lane) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | Connector |
