Overview
Specification
E1417AD5.B

E1417AD5.B Basic Information
| Panel Model | E1417AD5.B |
|---|---|
| Panel Brand | EDO |
| Descrition | AM-OLED ,1.4 inch, 320×360 |
| Panel Type | AM-OLED |
| E1417AD5.B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
E1417AD5.B Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×360 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 340 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02483×0.07449 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.07449×0.07449 mm (H×V) |
| Weight | 3.95g (Typ.) |
| Active Area | 23.84×26.82 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 28.22×35.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.54 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch, On-Cell) |
E1417AD5.B Optical Features
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 105% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 2 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.310 |
| Sunlight Readable | N |
E1417AD5.B Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
E1417AD5.B Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
E1417AD5.B Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (1 data lane) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8/4.6-2.4V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
| Input Current for Panel | 5.8/6.0mA (Typ.)(IDDIO/ICI) |
| Interface Type | Connector |
