Overview
Specification
ELF1301AA

ELF1301AA Basic Information
| Panel Model | ELF1301AA |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,1.3 inch, 128×96 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELF1301AA Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | UEL639 |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ELF1301AA Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×96 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 123 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0685×0.2055 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2055×0.2055 mm (H×V) |
| Weight | 2.8±0.5g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 26.28×19.704 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 33×28.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.19±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ELF1301AA Optical Features
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.350 |
| Sunlight Readable | N |
ELF1301AA Electronics Feature
| Total Power Consumption | 124mW |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in LD7138 |
ELF1301AA Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 6K(Typ.) (Hours) |
ELF1301AA Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.7/17.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 0.8/19.5mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Interface Type | FPC |
