Overview
Specification
ELF1308AA

ELF1308AA Basic Information
| Panel Model | ELF1308AA |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,1.3 inch, 128×128 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELF1308AA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ELF1308AA Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 138 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.061×0.183 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.183×0.183 mm (H×V) |
| Weight | 3.0g |
| Active Area | 23.401×23.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 28.4×29.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.19 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ELF1308AA Optical Features
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | 65K () |
| Sunlight Readable | N |
ELF1308AA Electronics Feature
| Total Power Consumption | 96mW |
|---|
ELF1308AA Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
ELF1308AA Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.7/15.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Interface Type | FPC |
