Overview
Specification
ELW0801AA

ELW0801AA Basic Information
| Panel Model | ELW0801AA |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,0.77 inch, 96×39 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELW0801AA Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | EL337W963908,UEL337 |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ELW0801AA Mechanical Features
| Dot Resolution | 96×39 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 5:2 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.188×0.188 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.188×0.188 mm (H×V) |
| Weight | 0.61±0.2g |
| Active Area | 18.02×7.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 22×11.83 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.96±0.1 mm |
| Touch Panel | Without |
ELW0801AA Optical Features
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.330; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
ELW0801AA Electronics Feature
| Total Power Consumption | 59mW |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in LD7032 |
ELW0801AA Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 3K(Typ.) (Hours) |
ELW0801AA Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/15.5V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 0.057/10.6mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Interface Type | FPC |
