Overview
Specification
ELW2701AA

ELW2701AA Basic Information
| Panel Model | ELW2701AA |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,2.7 inch, 176×52 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELW2701AA Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | EL333WH65227,UEL333 |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ELW2701AA Mechanical Features
| Dot Resolution | 176×52 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 67 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.374×0.379 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.374×0.379 mm (H×V) |
| Weight | 10.3g |
| Active Area | 65.794×19.676 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 75.8×31.44 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.01±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ELW2701AA Optical Features
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Grayscale(W) (4-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
ELW2701AA Electronics Feature
| Total Power Consumption | 223mW |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in BU20059CH-3BW |
| Driving Method | Duty: 1/52 |
ELW2701AA Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
ELW2701AA Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/16.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 2.0/45.0mA (Max.)(IDD/ICC) |
| Interface Type | FPC |
