Overview
Specification
EMA-100503

EMA-100503 Basic Information
| Panel Model | EMA-100503 |
|---|---|
| Panel Brand | eMagin |
| Descrition | AM-OLED ,0.77 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | AM-OLED |
| EMA-100503 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -45 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 90 °C |
EMA-100503 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(LCR)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | LCR Vertical Stripe |
| Pixel Density | 2116 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.004×0.012 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.012×0.012 mm (H×V) |
| Weight | 2.5g (Typ.) |
| Active Area | 15.36×12.29 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 22.94×16.45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.93±0.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
EMA-100503 Optical Features
| Brightness | 900 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Grayscale(W) (8-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.360 |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | Y |
EMA-100503 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Total Power Consumption | 200/500mW (Typ./Max.) |
EMA-100503 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
EMA-100503 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB |
| Input Voltage for Panel | 2.5/5.0/-1.5V (Typ.)(VDD/VAN/VPG) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF12D(3.0)-50DP-0.5V, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
