Overview
Specification
EMA-100820

EMA-100820 Basic Information
| Panel Model | EMA-100820 |
|---|---|
| Panel Brand | eMagin |
| Descrition | AM-OLED ,0.86 inch, 1920×1200 |
| Panel Type | AM-OLED |
| EMA-100820 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -45 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 90 °C |
EMA-100820 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1200 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 2645 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0032×0.0096 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0096×0.0096 mm (H×V) |
| Weight | 3.0g |
| Active Area | 18.432×11.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 26.06×17.39 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.94±0.50 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
EMA-100820 Optical Features
| Brightness | 140 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.360 |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
EMA-100820 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 85Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 350mW (Typ.) |
EMA-100820 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
EMA-100820 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0/-1.5V (Typ.)(VDD/VAN/VPG) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF12D(3.0)-40DP-0.5V, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
