Overview
Specification
EN133UT1

EN133UT1 Basic Information
| Panel Model | EN133UT1 |
|---|---|
| Panel Brand | E Ink |
| Descrition | EPD ,13.3 inch, 1600×1200 |
| Panel Type | EPD |
| EN133UT1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
EN133UT1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600×1200 (UXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.169×0.169 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.169×0.169 mm (H×V) |
| Weight | 62±5g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 270.4×202.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 290.6×218.45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.79 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
EN133UT1 Optical Features
| Display Mode | Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 12:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Grayscale (4-bit) |
| Reflectance Ratio | 35% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
EN133UT1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 65Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 0.27/4.3W (Typ./Max.) |
EN133UT1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
EN133UT1 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (1ch, 8-bit) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JST - 39FXL-RSM1-S-H-TB, Pitch:0.3 mm, Pin:39 pins |
