Overview
Specification
EPW1802AB

EPW1802AB Basic Information
| Panel Model | EPW1802AB |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,1.8 inch, 160×32 |
| Panel Type | PM-OLED |
| EPW1802AB Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 75 °C |
EPW1802AB Mechanical Features
| Dot Resolution | 160×32 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flexible Display |
| Dot Pitch | 0.282×0.282 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.282×0.282 mm (H×V) |
| Weight | 0.50g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 45.096×9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.3×14.94 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.24±0.03 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
EPW1802AB Optical Features
| Brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Grayscale(W) (4-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
EPW1802AB Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in SSD1362 |
|---|
EPW1802AB Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 3K(Typ.) (Hours) |
EPW1802AB Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/12V (Typ.)(VCI/VCC) |
| Interface Type | FPC |
