Overview
Specification
ET020003DMU

ET020003DMU Basic Information
| Panel Model | ET020003DMU |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET020003DMU Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
ET020003DMU Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Active Area | 31.68×39.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 33.68×41.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 38.18×53.32 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
ET020003DMU Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/60/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET020003DMU Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
ET020003DMU Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 3.3/4.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ET020003DMU Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8/2.8V (Typ.)(VCI/VCC/IOVCC) |
| Interface Type | FPC |
