Overview
Specification
ET024007DMU

ET024007DMU Basic Information
| Panel Model | ET024007DMU |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET024007DMU Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
ET024007DMU Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.72×60.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.0±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
ET024007DMU Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 10/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/55/75/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET024007DMU Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
ET024007DMU Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Lamp Current | 60mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ET024007DMU Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Interface Type | FPC |
