Overview
Specification
ET0350A6DM6

ET0350A6DM6 Basic Information
| Panel Model | ET0350A6DM6 |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET0350A6DM6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
ET0350A6DM6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Active Area | 71.8×53.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 73.2×55.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.8×63.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.3±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ET0350A6DM6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 61% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/75/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.286; Wy:0.311 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET0350A6DM6 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in HX8238-A |
ET0350A6DM6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.8±1.8V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ET0350A6DM6 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Input Current for Panel | 1.0/10.0mA (Typ.)(ICC/IDD) |
| Interface Type | FPC |
